četrtek, 8. december 2016

Limunada s kurkumom tretira depresiju bolje nego antidepresivi !

Za limunadu od kurkume je utvrđeno da sadrži neke od najboljih ljekovitih vrijednosti

Poznato je da kurkuma ima snažna antiupalna svojstvaOvaj korijen ubija kancerogenestranice, liječi depresiju, smanjuje kolesterol. Popis je dugačak, ali je vrijedno spomenuti i druge pogodnosti kao što je  njegova sposobnost za liječenje raka kože, Alzheimerove bolesti i drugih stanja kao što su artritis, žgaravica, žutica, proljev, žučni mjehur i bol u želucu.







Kurkuma za liječenje depresije
Postoji mnogo načina i lijekova koje možete koristiti za liječenje depresije, od kojih je najpoznatiji antidepresiv Prozac. Tužna stvar o korištenju bilo koje vrste lijekova za depresiju su strašne nuspojavekoje dolaze s njihovim korištenjem, kao što su teško disanje, suicidalne misli ili najgora – krvarenje u želucu.
Rezultat iskanja slik za kurkumom
Veliko otkriće je dokazalo da kurkuma može izliječiti osobu s teškom depresijom, bez potrebe da se suočava s bilo kakvim nuspojavama. Kurkuma liječi depresiju s posebnom sastojkom koji se zove kurkumin, a dokazano je da je učinkovitiji od fluoksetina kojeg sadrži Prozac.
Kako napraviti limunadu od kurkume
Postoje različiti načini na koje možete napraviti limunadu od kurkume, a mi smo odabrali najučinkovitiji i najjednostavniji način.
Recept za 4 osobe
  • 4 šalice hladne vode.
  • 2 žlice svježe ribane ili kurkume u prahu
  • 4 žlice 100% javorovog sirupa, meda ili stevije ako izbjegavate šećer
  • 1 limun ili limeta
  • sok od jedne naranče (po izboru)
Pomiješajte sve sastojke u zdjeli, promiješajte i poslužite s kriškama limuna.
Dobrobiti kurkume
– Sadrži prirodna antiupalnaantioksidansna i antivirusna svojstva.
– Jak je podizač imuniteta koji će poboljšati apsorpciju esencijalnih nutrijenata
– Koristi u mnogim detox receptima jer apsorbira hranjive tvari i smanjuje kalorije
– Može se konzumirati na dnevnoj bazi i ide dobro sa bilo kojom vrstom hrane
Također, dobra strana ovog recepta je činjenica da ne morate potrošiti puno novaca na lijekove, a možete ga pripremiti kod kuće. Sastojke za ovaj savršen napitak možete kupiti bilo gdje, ali pazite da ga ne izlažete visokim temperaturama jer se razina hranjivih tvari može smanjiti ili oslabiti

Izvor : http://healthinformative.net/turmeric-lemonade-that-treats-depression-better-than-prozac/



sreda, 7. december 2016

Zašto je dobro jesti KLEMENTINE ?

Želite imati zdrave zube, dobro raspoloženje i zdravu jetru? 

Jedite klementine, voće o kojemu se malo zna, a zlata je vrijedno



Sezona je klementina, voća koje mnogi vole, ali nisu ni svjesni koje sve zdravstvene blagodati dobivaju s tim ukusnim plodom. Klementine su mješavina između naranče i mandarina, a postale su posebno popularne u 80-im godinama prošloga stoljeća.

Osim što su vrlo slatke i ukusne, iznimno su i dobre za zdravlje. 
Evo popisa njihovih blagodati  : 

Vitamin C
Klementine su bogat izvor vitamina C koji, kako je dokazano, sprečava infekcije respiratornog sustava te pojavu prehlade pa čak i gripe. Posebno se preporučuje konzumiranje ovog finog voća svima koji su pojačano izloženi stresu.

Zdravi zubi
Klementine su izvor kalija, a to znači da sprečavaju nastanak upalnih procesa u usnoj šupljini, posebno zubi. Također, klementine sprečavaju ispadanje zubi. Stoga, ako želite lijepo osmijeh, počastite se ovim voćem.
Osim što su vrlo slatke i ukusne, klementine su i iznimno dobre za zdravlje

Zdrava jetra
Klementine sadržavaju kolin, vitamin B koji pomaže u zdravom funkcioniranju jetre. Nezdrava hrana i alkohol te mnogi drugi štetni čimbenici svakodnevno narušava zdravlje jetre stoga je nužno preventivno djelovati, a klementine u tome mogu pomoći.

Dobro raspoloženje
Folna kiselina je dio obitelji vitamina B, a nalazi se u klementinama. Nedavna istraživanja pokazuju kako je folna kiselina iznimno važna za normalno funkcioniranje mozga. Kao što je poznato, stres pogubno djeluje i na mozak, a da to spriječite, jedite klementine jer ćete biti mirniji i manje depresivni.

Antioksidativna svojstva
Klementine su i vrlo moćan antioksidans. Ulje koje se nalazi u kori klementine, ali i drugih agruma ima snažna antioksidativna i analgetska svojstva. Kora možda nije najfinija za jesti, ali možete je iskoristiti (ako znate da nije špricana pesticidima) u, primjerice, kašastim sokovima ili 'smoothies'


Vir : http://www.tportal.hr/lifestyle/zdravlje/165213/Znate-li-zasto-je-dobro-jesti-klementine.html

sreda, 30. november 2016

Koliko je čokolada doista zdrava ?

Većina nas obožava čokoladu, ali ju jedemo s grižnjom savjesti jer strahujemo da će nas čokolada udebljati, pokvariti nam zube i ten… Istražili smo učinke čokolade na zdravlje. Donosimo zaključke i par hedonističko - zdravih savjeta.




























Čokolada je tamna mješavina plodova biljke kakaovca i šećera. Mliječna čokolada sadrži mlijeko, a u čokoladu se dodaju još i orašasti plodovi, vanilija, voće te razni začini. Nekada se čokolada najviše konzumirala kao napitak jer nije bilo moguće dobiti čvrstu smjesu. Onda je izumljena preša za čokoladu i danas ju nalazimo najčešće u čvrstom stanju, svima nam poznatim kockicama čokolade.
Što je čokolada tamnija, to je u njoj više zastupljen kakao, a manje drugi sastojci. Često se na pakiranju čokolade može naći i podatak o zastupljenosti kakaa. Čokolade s preko 70% kakaa su tamne čokolade. One sa manjim postotkom su svijetle.

Tamna čokolada- zdrava i ukusna

Tamna (crna) čokolada sadrži visoku razinu flavonoida. On daje gorak i specifičan okus zbog kojeg mnogi od nas obožavaju čokoladu. Flavonoid nije samo primamljiv nepcima, on je i važan antioksidans koji smanjuje rizik od najrazličitijih bolesti pa i od raka. Tamna čokolada pomaže rad srca, smanjuje krvni tlak i razinu lošeg kolesterola i to čak za 10%.
Tu nije kraj pozitivnih učinaka tamne čokolade. Dokazano je da ona stimulira proizvodnju endorfina (hormona sreće), a sadrži i serotonin, hormon koji stabilizira raspoloženje. U čokoladi se nalaze i teobromin te niska razina kofeina koji daju blagi stimulativni učinak. Crna čokolada sadrži još i kalij, magnezij, fosfor, kalcij, natrij te željezo. To sve čini čokoladu korisnim dodatkom prehrani.

Nutritivne vrijednosti / kalorije

Sljedeće vrijednosti se odnose na čokolade sa kakaovim udjelom od 45 do 60%.
100g = 543 kalorije
Masti: 31g (47% preporučene dnevne vrijednosti)
Zasićene masti: 19g (93%)
Trans masti: 0g
Kolesterol: 8mg (3%)
Sol: 24mg (1%)
Ugljikohidrati: 62g (21%)
Vlakna: 7g (28%)
Šećeri: 48g
Proteini: 5g

Najzastupljeniji vitamini i minerali

100 grama crne čokolade sadrži:
Vitamin K: 8,1mcg (10% dnevnih potreba)
Vitamin B3 (niacin): 0,7mg (4%)
Vitamin B12: 0,2mcg (4%)
Kalcij: 56,0mg (6%)
Željezo: 8,0mg (45%)
Magnezij: 146 mg (37%)
Fosfor: 206mg (21%)
Kalij: 559mg (16%)
Cink: 2,0mg (13%)
Bakar: 1,0mg (51%)
Mangan: 1,4 mg (71%)
Selenij: 3,0 mcg (4%)

VIR : http://www.krenizdravo.rtl.hr/prehrana/koliko-je-cokolada-doista-zdrava-mi-smo-istrazili

ponedeljek, 21. november 2016

Topla voda s limunom i medom - jednostavan napitak koji liječi

Topla voda s limunom i medom 

 jednostavan napitak koji liječi


Rezultat iskanja slik za limun i voda med


Ovo su neke od prednosti pijenja ovog napitka ujutro :
Štiti od infekcija
Budući da je to prvo što se uzima ujutro, stimulira se probavni sistem i hidratizira debelo crijevo tako da nema problema sa zatvorom. Također, djeluje kao diuretik, čisti mokraćni sistem i štiti ga od infekcija.
Poboljšava probavu
Limun pomaže jetri da proizvodi više žuči, tako da je tijelu lakše razgraditi složenu hranu i izvući iz njih korisne sastojke. Med ima antibakterijska svojstva koja štite od bilo kakvih infekcija. Također, pomaže u proizvodnju sluzi u želucu te izbaciti toksine iz tijela.
Sjajit ćete zdravljem i ljepotom
Limun ima mnoge prednosti za kožu, a uz to pomaže očistiti krv i potiče proizvodnju novih krvnih stanica. Voda i med obnavljaju kožu, imaju antibakterijski učinak i potiču stvaranje kolagena, piše Bright Side.
Crystal Davis iz SAD-a odlučila je svako jutro popiti toplu vodu s limunom i medom na prazan želudac, i tako godinu dana. Zanimalo je do kakvih sve promjena će doći u njenom tijelu. Na kraju je priznala da se pozitivno šokirala.
Ovo je njena ispovijest:
Do prije nekoliko godina napitke s limunom i medom kupovala sam u apotekama kada sam imala gripu. Naravno, nije bilo puno pomoći od njih pa sam, priznajem, bila malo skeptična kada sam kretala s ovim izazovom. Ipak, sasvim je drugačije piti pravi med i pravi limun. Odlučila sam piti toplu vodu s limunom i medom 12 mjeseci, svako jutro na prazan želudac – zanimalo me je li to toliko čudotvorno kao što neki tvrde.
Ja sam vrlo zadovoljna. Naime, cijelu godinu nisam bila prehlađena, nisam imala gripu ni želučane bolesti, iako sam ponekad osjećala kao da će me nešto uhvatiti, ali do toga nije došlo. Zapravo, s vremenom sam bila toliko oduševljena ovim napitkom da sam ga počela nositi sa sobom kada sam negdje putovala.
Također, postala sam jutarnji tip i više nemam potrebu za kafom. Imam više energije i osjećam se sretnije odmah ujutro, što prije nije bio slučaj. Prije mi je trebalo sat vremena da nakon buđenja zapravo progledam. Ljudi oko mene kažu kako sam sada ujutro puno ugodnije društvo.
Ja općenito koristim pola svježeg limuna i kašiku organskog meda u klasišnoj šolji. Najprije prokuham vodu pa ostavim da se malo ohladi, toliko da se med otopi. Stavim i sok od limuna pa to popijem odmah nakon buđenja. Međutim, ponekad u limunu ima više soka ili je kiseliji pa stavim mrvicu više meda – treba malo eksperimentirati. Ako vam je pola limuna previše, u početku možete koristiti četvrtinu, do se ne naviknete.

Vir  : http://www.fokus.ba/magazin/zivot-zdravlje/pila-toplu-vodu-s-limunom-i-medom-godinu-dana/535179/

sobota, 12. november 2016

CRNA LIMUNADA JE POSTALA PRAVI HIT !

CRNA LIMUNADA JE POSTALA PRAVI HIT !
 Napitak je namenjen prvenstveno detoksikaciji organizma i gubitku kilograma, ali i za jačanje imuniteta.

Crna limunada postala je pravi hit u svetu naročito za one koji žele da sprovedu proces detoksikacije tela.

Zanimljivo je da je crna limunada mnogo zdravija od obične jer ima primese ostalih komponenti koji je čine savršenim napitkom za sve one koji žele da oslabe.

Ova limunada je crna zbog aktivnog uglja koji je napravljen od treseta, kokosove kore i drveta, a u ovu limunadu dodajte još i sok od limete, vodu i malo nekog zaslađivača, najbolje med.        

Zahvaljujući ovim komponentama, crna limunada se preporučuje u procesu detoksikacije ili ako pokušavate da izgubite par kilograma. Takođe kombinacija ugljenika i vitamina C je idealna za mamurluk.

sreda, 2. november 2016

Kako jesti voće ?

Kako jesti voće ? 

Veoma je mnogo ljudi koji nepravilno jedu voće !

 Poznavanje mehanizma ispravnog konzumiranja voća omogućava organizmu da iskoristi sve hranljive sastojke koji se u njemu nalaze. Šta je pravilno, a šta pogrešno, kada je o konzumiranju voća reč ?



U formiranju pravilnog odnosa prema konzumiranju voća treba poći od činjenice da orgranizam čoveka instinktivno žudi za voćem. Voće nas već po svom neobično prijatnom mirisu, ali i privlačnim bojama, asocira na uživanje u jelu. I to je prva psihološka prepreka u rušenju pogrešnog pristupa u konzumiranju voća. S druge strane, treba poverovati u to što lekari odavno gore. Voće je najblagotvornija, najlekovitija hrana u kojoj možemo uživati samo ako ga pravilno jedemo.

Kako voće deluje na organizam? 
Zašto su istraživanja pokazala da je to jedna od namirnica koja je najkorisnija za nas? Pre svega, voće izvanredno vrši detoksikaciju organizma, jer ima viši sadržaj vode od druge hrane, čak 80 do 90%. Ali, to nije obična voda. Voda iz voća je destilisana kroz biološki sastav biljke koja daje plod. Tako destilisana voda služi kao nosilac svih hranljivih sastojaka koje voće sadrži: vitamini, minerali, jednostavni šećeri, aminokiseline, masne kiseline i enzimi kao katalizatori života. Ni u jednoj drugoj namirnici nećete naći slučaj kao kod voća da „pršti životnom snagom”. Ispravnim konzumiranjem voća vrši se čišćenje organizma od nagomilanih otrova. 
Voće blagotvorno deluje i na redukciju telesne težine. Takođe, sadrži fitonutrijente različitog spektra delovanja, od jačanja imuniteta, preko prevencije raka, pa sve do čišćenja krvi i krvnih sudova.
Voće ne uzima energiju za varenje, nego vam daje doze energije za aktivniji život. Ono je već pripremljeno za brzu i potpunu asimilaciju u organizmu. Toliko se lako vari, da prođe kroz želudac za pola sata, a potom se u crevima razlaže na životne sastojke neophodne organizmu. Izuzetak su samo banane, suvo voće i urme, kojima treba nešto duže vremena za varenje.
Kako pravilno jesti voće
Naravno, sve je to tako samo pod jednim uslovom: ako se ispravno jede. U pravilnoj ishrani voćem morate poći od naučno dokazane činjencie da ono ne ostaje dugo u želucu, što dalje znači da ga nikada ne bi smeli jesti niti s nečim drugim, niti odmah iza nečeg drugog. Najvažnije pravilo u jedenju voća je da ga uzimamo na prazan želudac! Na taj način se postiže maksimalna detoksikacija. Oslobađa se velika količina energije iz voća i rasterećuju se organi za varenje. Ova provala energije usmerava se u eliminaciju suvišne težine i porast životne aktivnosti. 
Jedete li voće nakon druge hrane, nastaju mnogi problemi. Na primer, ako posle ručka pojedete komad voća desiće se sledeće negativne stvari:
* voće je sprečeno u prolazu kroz želudac;
* umesto da se vari, voće fermentira, meša se s drugom hranom, i počinje truljenje i oslobađanje kiselina;
* proteini trunu, ugljeni hidrati fermentiraju;
* počinju problemi sa varenjem i mučnina, javlja se težina u želucu.
Ono što je najgore, jedući neispravno, naizgled nemate neke strašne posledice. Ali, račun stiže kasnije. Posledice su brojne bolesti.

Nikad ne jedite voće: 
* sa drugim namirnicama (izuzetak su jabuke i šargarepa);
* ne kombinujte voće s neproklijanim žitaricama, jer to izaziva vrenje u organima za varenje;
* ne jedite voće uz obrok ili kao desert, nego najmanje 20 minuta pre obroka i 2 sata posle obroka;
* ne kombinujte vrlo kiselo s vrlo slatkim voćem;
* ne jedite voće, naročito kiselo, u velikim količinama.
Voće uvek jedite:
* sveže, 
* sirovo, 
* na prazan želudac.
Dajte prednost domaćem voću, a ne uvoznom (zbog transporta uvozno voće se bere  nezrelo i obrađuje se hemijskim supstancama).
Ako vam se baš jedu banane, uvozne narandže i limun, pre upotrebe, temeljno ih operite toplom vodom kako se otrovi sa kore ne bi preneli na jestivi deo voća. Obavezno otkinite jedan centimetar vrha banane i bacite.
Da li jabuka zaista odlaže odlazak kod lekara? 
Iako nije prebogata vitaminom C, aktivni sastojci iz jabuke povećavaju delovanje vitamina C iz drugih vrsta voća i povrća. Smatra se da redovno konzumiranje jabuka smanjuje rizik od raka debelog creva, srčanog i mozdanog udara.
Ako redovno, svakog dana, uzimate 2 - 4  pomorandže, možete da pomognete svom organizmu da da se zaštiti od prehlade, da snizite holesterol, omogućite rastvaranje  kamenja u bubregu i smanjite rizik od raka debelog creva.
I još: 
* Kajsija blagotvorno deluje na pritisak, vid, štiti od Alchajmerove bolesti, usporava starenje.
* Borovnice pomažu kod kancera, štite srce, stabilizuju šećer u krvi, jačaju pamćenje, zaustavljaju proliv.
* Trešnje štite srce, leče nesanicu, usporavaju starenje.
* Breskva blagotvorno deluje na organe za varenje.
* Jagode štite srce, ublažavaju stres...

SAVETI

* Ne jedite voće posle obroka, već ga jedite na prazan stomak.
* Ako jedete voće na ispravan način, otkrićete tajnu lepote, dugovečnosti, zdravlja, energije, sreće. Takođe, imaćete i normalnu tezinu. 
* Voće pomešano sa drugom hranom izaziva truljenje i proizvodi gasove. Jasno je otklud nadimanje. To se neće desiti  kada jedete npr. pomorandže i limun, jer su oni kiseli, pa u našem telu stvaraju baznu (alkalnu) sredinu. 
* Lubenicu uvek jedite samu. 
* Jedenje celog ploda je bolje nego pijenje sokova. Ako već pijete sokove, neka to budu samo sokovi od svežeg voća. Voćni sok pijte sporo, gutljaj po gutljaj, jer morate da ga pomešate sa pljuvačkom pre gutanja. 
* Svakog trećeg dana možete jesti samo voće da biste brzo očistili svoje telo od toksina.



Vir : http://www.zdravahrana.com/ishrana/vegetarijanska-ishrana/kako-jesti-voce.html

sreda, 5. oktober 2016

Najbolje Mandarine iz doline Neretve ( DERBY brand )

  Mandarina
 ( lat. citrus reticulata) je voće iz porodice citrusa. )

Njezina se narančasta i tanka kora lako guli, a meso jednostavno dijeli na kriške.

Raste na zimzelenom stablu visine dva do tri metra, a listovi su joj tamnozelene boje i šiljastih vrhova.

Porijeklom je iz Jugoistočne Azije, a ime je dobila po svijetlo narančastoj odjeći mandarina - drevnih kineskih javnih službenika - jer je bila dostupna isključivo povlaštenim klasama.

Iako je uzgajana u Kini preko tri tisuće godina, tek je u devetnaestom stoljeću pristigla u Europu i Sjevernu Ameriku.










































Sastav i ljekovitost mandarine


Mandarina je praktičan, ukusan i zdrav zalogaj koji pruža mnogo nutritivnih dobrobiti.

Jedna mandarina težine oko 110 grama sadrži 32 miligrama vitamina C što je pola preporučene dnevne količine.

Vitamin C igra bitnu ulogu u sintezi kolagena i elastina u našem tijelu. Kolagen i elastin su bjelančevine koji tvore našu kožu, mišiće i ostala vezivna tkiva.

Ovaj je vitamin snažan antioksidans te pomaže tijelu u odstranjivanju slobodnih radikala koji ugrožavaju zdrave stanice.

Pospješuje zacjeljivanje rana i pridonosi sprečavanju neurodegenerativnih bolesti, artritisa, prehlade i gripe.

Velik broj istraživanja je pokazao vezu između povećanog uzimanja vitamina C i smanjene pojave nekolikih vrsta raka.

Mandarine su bogate i vitaminom A i folnom kiselinom.

Jedna mandarina sadrži 16 posto dnevne vitamina A te pet posto dnevne preporučene vrijednosti folne kiseline.  
 
Od minerala, u ovom su plodu prisutni kalij, kalcij, magnezij, bakar i željezo.

Jedna velika mandarina donosi 199 mg ili šest posto preporučene dnevne količine kalija, potrebnog za ravnotežu razine tekućine u tijelu i reguliranje krvnog tlaka.

Sadrži i 44 mg odnosno četiri posto dnevne vrijednosti kalcija, nužnog za izgradnju i održavanje gustoće kostiju.


Idealna namirnica za vitku liniju


Vlaknasto, bijelo tkivo koje se nalazi između kriški mandarine, naziva se lamela. To je membrana bogata topljivim vlaknima.

Sadržaj vlakna u jednoj mandarini je osam posto dnevne preporučene vrijednosti.

Najveća prednost dijete bogate topljivim vlaknima je snižavanje lošeg kolesterola u krvi.

Vlakna su korisna i u regulaciji probavnog sustava, jer olakšavaju eliminaciju otpada iz tijela. Nadalje, vlakna pune želudac i tako sprečavaju osjet gladi, koja se često javlja ubrzo nakon obroka siromašnih vlaknima.

Mandarina se sastoji od 85 posto vode, koju tijelo koristi da bi se očistilo od toksina i potaklo metabolizam.

Uza sve te dobrobiti, jedna mandarina sadrži samo 64 kalorija i 0,4 grama masnoća, što je čini vrhunskom namirnicom za mršavljenje.

Blagodati mandarine:
  • štiti od mnogih vrsta raka
  • sprečava starenje kože
  • pomaže u zacjeljivanju rana
  • jača imunitet
  • štiti od degenerativnih bolesti
  • pomaže u sprečavanju artritisa
  • ubrzava metabolizam
  • smanjuje apetit
  • pomaže u očuvanju vida



Mandarina u aromaterapiji


Eterično ulje mandarine dobiva se hladnim prešanjem sirove kore ovog voća.

Ovo  ulje slatkastog mirisa koristi se na samo za osvježavanje prostora, nego i pomaže kod cijelog niza tegoba:
  • smiruje napetost i tjeskobu
  • poboljšava rad jetre
  • primjenom na kožu suzbija razvoj akni
  • pomaže kod nesanice
  • olakšava simptome reume i artritisa
  • pomaže kod proljeva, zatvora i nadutosti

Eterično ulje mandarine koristi se u losionima za čišćenje i toniziranje kože, tijekom trudnoće za sprečavanje strija te se dodaje u kupke za smirenje i opuštanje.

Može se miješati s drugim uljima kao što su ulje klinčića, tamjana, lavande, muškatnog oraščića, cimeta i kadulje.


Primjena u kulinarstvu


Mandarina je voće jakog i slatkastog mirisa.

Možete ih zgnječiti i istisnuti sok, dodati u salate, kombinirati s povrćem i naravno, s desertom.

Osobito se dobro nadopunjuje sa slatkim i kiselim umacima.

Upotrijebite mandarinu kao dekoraciju na sladoledu s par kapi Grand Marniera ili umočite krišku mandarine u čokoladni fondue. 


Kupovanje i čuvanje



Mandarine su zimsko sezonsko voće, međutim zahvaljujući naprednim tehnikama čuvanja, u supermarketima ih se može naći skoro cijele godine.

Sezona im traje od studenog do travnja, ovisno o mjestu uzgoja i vrsti. Uzgajaju se u sjevernoj Africi, uzduž Mediterana, u Kini, Brazilu, Japanu i Americi.

Čuvajte ih na tamnom, hladnom mjestu, a najbolje u hladnjaku, što im produžuje rok trajanja do dva tjedna.

Kupujte zdrave plodove, svijetlo narančaste kore, koji će vam u ruci biti teški i puni.

Oprez!
Prilikom kupnje budite oprezni, jer mandarine u trgovinama znaju biti tretirane raznim pesticidima. Po mogućnosti kupujte organski uzgojene mandarine, ili ih prije konzumiranja jedan do dva sata namočite u hladnoj vodi.  

Vir : http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/mandarina

torek, 12. julij 2016

VOĆNI HOROSKOP: :Da li ste sočna Breskva ili slatka Malina

Voćni horoskop: Da li ste sočna Breskva ili slatka Malina

Astrolozi kažu da i svakom mesecu pripada i odgovarajuća voćka! Ananas ljubomoriše, Jabuka je majstor crnog humora…                               



Ananas (21. mart – 20. april)

Ne mogu da se pohvale uspehom u vođenju poslovnih pregovora i održavanju poslovne saradnje.
Ne podnose nepoštene i lažljive ljude, pa će im bez uvijanja reći šta misle i tako prekinuti odnos. Hodaju upadljivo uzdignute glave, a korak im je čvrst, brz i odlučan.
Zahvaljujući sportskom duhu, živahni su i aktivni do duboke starosti. Što se ljubavi tiče, istraživanja pokazuju da su glavni razlozi zbog kojih će Ananas prekinuti vezu partnerova ravnodušnost, predvidljivost i nedostatak strasti. Te osobine doživljavaju poput hladnog tuša. Kao razlog za raspad braka često navode stalno proveravanje, izlive ljubomore i kopanje po džepovima od strane njihovih partnera.
Ređe posećuju lekara od drugih znakova. Najveći neprijatelj im je grip, a snaga volje i inat najbolji saveznici u borbi protiv bolesti.

Trešnja (22. maj – 21. jun)
Zauzimaju visoko mesto na listi omiljenih šefova. Izuzetno cene talente i sposobnosti svojih podređenih i smatraju da je važno nagrađivati marljive, pouzdane i odane radnike. Muku muče sa linijom. Stroge dijete i mukotrpne vežbe kod njih postižu slabije rezultate. Venera ih je obdarila bujnim telesnim proporcijama na koje nije lako uticati.
Trešnje češće od drugih drže svoje partnere oko struka prilikom upoznavanja drugih ljudi ili ulaska u prostoriju, stalno je prate u stopu, poprilično su ljubomorne. Ali, zato su spremne da dugo, dugo čekaju da im osobe kojima se udvaraju uzvrate ljubav. Astrološko objašnjenje tog fenomena je poslovična strpljivost i predanost. Nemaju visoko mišljenje o ljudima koji upotrebljavaju jeftine parfeme ili žive u kućama čije unutrašnje uređenje odaje loš ukus.

Breskva (23. jul – 22. avgust)
Ako zaključe da im više koristi i novca donosi hobi nego njihovo pravo zanimanje, breskve će mu se bez žaljenja potpuno posvetiti. Prednjače i kod onih koji su visoko dogurali u poslu koji su na početku smatrali privremenim. S lakoćom usvajaju nove reči i gramatičke sklopove, pa se brže od drugih sporazumevaju na jeziku zemlje u kojoj se nađu.
Najbrojnije su među poliglotama, a smatraju se i vrsnim prevodiocima. Posebno su uspešni u rešavanju zagonetki, a takođe, pravi su majstori viceva i šala. Znaju da svoje zgode i nezgode prepričaju tako da slušaoci vrište od smeha, pa je njihovo društvo u provodu garancija uspešne večeri. Da im ljubavi nikad nije dosta, svedoči i podatak da se venčavaju i u staračkim domovima. Ni nekoliko promašenih brakova za njih nije razlog da još jednom ne izgovore sudbonosno “da”.

Mušmula (21. april – 21. maj)
Ne snalaze se najbolje u ulozi nadređenih. Izbegavaju govore i obraćanja javnosti, teško uspostavljaju autoritet, a kao nedostatak im pripisuju i veliku nepopustljivost. Ako im krene nešto po zlu, češće od drugih kreću stranputicom i odaju se piću, lutanjima i preteranim telesnim užicima. Porodični život im je izuzetno važan, a dom smatraju privatnom stvari. I te osobine ne idu pod ruku s druželjubivošću, pa sa susedima teže i ređe ostvaruju prisniji odnos.
Dom im neretko liči na skladište nepotrebnih stvari. Ovi tradicionalisti umetničkog senzibiliteta vezuju se za predmete, pa se teško odvajaju i od beznačajnih sitnica. U poznim godinama života nepogrešivo predviđaju vremensku prognozu – inače snažno reaguju na sve promene u okolini.

Kajsija (22. jun – 22. jul)
Pripadaju retkoj grupi srećnika koji ne podležu tremi ni panici pred izlazak na ispit, kao ni u situacijama u kojima moraju nastupati pred publikom. Najviše estradnih zvezda rođeno je baš u tom znaku. Najverniji su posetioci važnih i nevažnih društvenih događanja, su redovni gosti i na svim glamuroznim zabavama.
Ali zato, nema mnogo vrsnih intelektualaca i naučnika u znaku Kajsije. Čini se da ih njihova praktična inteligencija i ambicije ne podstiču na sistematično učenje. Vole da se hvale svime što imaju, pa tako i izborom partnera. Voljenu će osobu ponosno pokazati u društvu i učestalo isticati njen šarm, obrazovanje, pamet i lepotu. Muškarci češće pate od seksualnih problema, ali umesto da potraže pomoć, pre će partnera da proglase krivcem.

Malina (23. avgust – 22. septembar)
Za rešavanje svakodnevnih teškoća treba im više nego drugim znakovima jer previše vremena posvete detaljima i analizi, pa sporije sagledavaju celinu problema. Ipak, na rukovodećim položajima zauzimaju drugo mesto. Mada se to čini kao uspeh, one ga dosegnu tek nakon pedesete.
U ljubavi prvo pronalaze razlog “protiv” neke veze, da bi se tek nakon analize partnerovih mana i vrlina prepustile. Izbirljive su i sklone usvajanju čudnih navika, pa je njihove postupke neki puta teško shvatiti. Recimo, radije će sesti u auto u potrazi za omiljenom pastom za zube nego u prvoj radnji kupiti drugu jednakog kvaliteta. Imaju najosetljiviji probavni trakt.

Grožđe (23. septembar – 22. oktobar)
Pripadnici tog znaka važe za jedne od najlepših, što potvrđuju i stručnjaci iz kozmetičke industrije. Najmanje su skloni borama, zbog čega i u zrelim godinama imaju glatko lice. Možda se zato muški pripadnici nalaze na vrhu liste ljudi prema kojima su žene najnepoverljivije. No, pritom su i najveštiji zavodnici čijem šarmu nije lako odoleti. Niko kao Grožđe ne obožava kreditne kartice, simbole novca i novih trendova koje toliko vole da slede. Iako ih koriste s užitkom, izmirenje računa im teže polazi za rukom…
Grožđe voli puno starije partnere. Ili puno mlađe. Zato ne čude česti brakovi u kojima je među partnerima razlika u godinama deset i više. Čulo mirisa im je izuzetno razvijeno, što ih čini idealnim za poslove u industriji parfema. Bez teškoća će namirisati i miris tuđeg tela, pa budite oprezni ako vas grli i neko drugi osim njih.

Jabuka (23. novembar – 21. decembar)
Sklonost nekontrolisanim izlivima besa naročito dolazi do izražaja ako probate da ih javno analizirate pred drugima ili im postavljate previše lična pitanja. Ako ste ljubitelj crnog humora, potražite njihovo društvo. Ljudi koji ih poznaju tvrde da je s njima vrlo zabavno, a najviše uživaju u njihovim lucidnim provokacijama i duhovitim dosetkama koje pogađaju u srž problema. U svom pravom elementu su tek kad padne noć.
Koncentracija im je najača oko ponoći, pa najlakše uče i rade onda kada drugi spavaju. Njihova dobra intuicija ide u paketu s potrebom da pobeđuju druge. Vole da provociraju i idu u krajnosti. Vole da ukrašavaju svoje telo, pa zadovoljno pokazuju upadljive tetovaže, višestruko probušene uši ili minđuše na nosu ili pupku.

Mandarina (22. januar – 19. februar)
Seksolozi ističu da se ovi ljudi najređe susreću sa seksualnim problemima. Seksualne aktivnosti doživljavaju zdravim za telo i poticajnim za duh, pa im se prepuštaju nesputano kao da je reč o sportu. Njihovi bračni partneri smatraju da im je najveća mana sklonost neverstvu, a vrline koje kod njih najviše cene su tolerancija i spremnost na praštanje.
Ne vole stolice. TV gledaju sedeći na jastucima na podu, kojima daju prednost i u odnosu na krevet, a čak i dok jedu često sede u turskom sedu. Važe za najrazgibanije ljude. Razlog tome leži u urođenoj živahnosti, ali mnogi među njima su i verni poklonici joge ili gimnastike. Najviše uživaju u dodiru s prirodom, pa se za kampovanje ili spavanje u vreći pod otvorenim nebom odlučuju lakše nego drugi.

Kesten (23. oktobar – 22. novembar)
Kesten je među onima koji vole markirane stvari. Ipak, nisu strastveni potrošači, tako da kupuju samo neophodno, a kriterijum je kvalitet i istrajnost proizvoda. Ne pridaju važnost bračnoj vernosti u meri u kojoj se očekuje, a s godinama postaju skloniji švrljanju i vanbračnim izletima. Kestenov radni dan često traje do kasno u noć. U tom znaku je rođeno mnogo istaknutih muzičara, posebno gitarista, kao i komičara. Senzibilniji su nego što se obično misli. Jedna od omiljenih razbibriga im je šah.

Nar (22. decembar – 21. januar)
Na radna mesta koja zahtevaju originalnost najčešće dolaze Narevi. Čak i poslove na pokretnoj traci rade na sebi svojstven način. Fascinirani su svime što je ultramoderno, pa će prigrliti tehno muziku čak i ako su odrastali uz rok. S njima je teško planirati budućnost. Njihovim partnerima najviše smeta sklonost da s bivšima uspostave prijateljski odnos, kao i to što su često nesigurni u svoja osećanja.
Prijatelji im najčešće zameraju stalnu potrebu za promenom. Ne drži ih ni vreme ni mesto, pa izlazak često izgleda kao trčanje od kafića do kafića, a bračni život prate učestale selidbe. Ako na putovanju vidite osobu naoružanu kamerama, fotoaparatima i dvogledom – obično je to avanturistički Nar. Šumu smatra idealnim mestom za život i odmor.

Pomorandža (20. februar – 20. Mart)
Pomorandže imaju predispozicije da postanu najatreniji fanovi, zagrižene pristalice određenih političkih ideja, sledbenici raznih sekti… Vole da se žrtvuju u korist opšteg dobra, ali ih je i lako zavesti, posebno kad naiđu na spretnog govornika. Iako se smatraju neurednima i površnima, prednjače u brzini pronalaženja predmeta na pretrpanom radnom stolu. često su sujeverni i skloni kocki.
Obratite pažnju na njihovo ponašanje u trenucima zamišljenosti ili dok koncentrisano razmišljaju, primetićete da nesvesno trljaju ili vrte privezak, prsten, narukvicu… Prednjače u zaljubljivanju na ‘prvi pogled’. Pripadnici ovog znaka često izjavljuju i to da su svoje buduće partnere upoznale najpre u snu, a tek potom u stvarnosti.
Izvor: ba, besnopile

četrtek, 23. junij 2016

Letnja HIT dijeta uz lubenicu

Lubenica može da pomogne i pri skidanju kilograma, a odlučite li se za detoks lubenicom, najbolje je da traje od 9 do 13 dana. Ubrzani detoks traje pet dana.

























Odlučite li se za dugotrajniji plan, on će se sastojati od dve faze. Prva tri dana jede se samo lubenica. U drugoj fazi se dodaju druge namirnice, a lubenica se jede kao međuobrok. Ova faza nije restriktivna poput prve i može trajati od šest do deset dana, ali nećete imati puno namirnica za izbor. S obzirom na to da lubenica sadrži puno vode, možda nećete imati potrebu za uobičajenim pijenjem vode.
U drugoj fazi jelovnik će izgledati ovako : za doručak pojedite posudu ovsenih pahuljica sa mlekom i nekoliko kašika kravljeg sira, za međuobrok 2-3 kriške lubenice, za ručak pileći file, ribu ili nemastan komad govedine, salatu od bilo kojeg povrća s malo maslinovog ulja i sirćeta i za večeru 2-3 kriške lubenice.
Jelovnik
Jelovnik za 1. dan
  • Doručak:  kriška lubenice, šolja kafe ili zelenog čaja
  • Ručak: 150 g kuvane nemasne govedine, 150 g kuvanog pirinča, kriška lubenice
  • Večera: 100 g svežeg kravljeg sira, kriška integralnog hleba, kriška lubenice
Jelovnik za 2. dan
  • Doručak:  kriška lubenice, šolja kafe ili zelenog čaja
  • Ručak: 100 g kuvanih pilećih prsa, kriška hlebaod celovitih zrna, kriška lubenice
  • Večera: 100 g ribe sa žara, 100 g kuvanog pirinča, 2 kriške lubenice 
Jelovnik za 3. dan
  • Doručak:  kriška lubenice, kriška tosta, šolja kafe ili zelenog čaja
  • Ručak: 50 g testenine sa sosom od paradajza, 3 kriške lubenice
  • Večera: salata, neograničene količine lubenice
Jelovnik za 4. dan
  • Doručak:  2 kriške lubenice
  • Ručak: supa od brokolija, kriška hleba od celovitih zrna, 2 kriške lubenice
  • Večera: 3 srednje velika krompira pečena iz rerne, 2 kriške lubenice
Jelovnik za 5. dan
  • Doručak:  3 kriške lubenice
  • Ručak: 150 g kuvane nemasne govedine, neograničene količine lubenice
  • Večera: kriška integralnog hleba, 100 g kravljeg sira, 3 kriške lubenice
VIR : https://www.prva.rs/zivot/dijeta-i-fitnes/45726/letnja-dijeta-uz-lubenicu.html